Qualified Teams

Congrats to the following teams for securing their State berth!  

 

  • 10/23 - 10/24 Tournament

    • 8th Grade Boys - Woodburn Bulldogs

    • 6th Grade Boys - Cascade Cougars

  • 11/13 - 11/14 Tournament

    • 8th Grade Boys - West Salem DNA, McNary Celts

  • 11/21 - 11/22 Tournament

    • 6th Grade Boys - West Linn, Thurston

    • 7th Grade Boys - Sherwood (Rumpf), United (Pleasant Hills)

    • 8th Grade Boys - West Albany (Athletic Donkeys), Future Spartans, West Linn

    • 6th Grade Girls - Dallas

    • 8th Grade Girls - Cascade, Tillamook

  • 11/28 Thanksgiving Qualifier

    • 5th Grade Boys - Future Titans​

    • 6th Grade Girls - Tigard

    • 7th Grade Boys - Lake Oswego

    • 7th Grade Girls - Oregon City

    • 7th Grade girls - Cascade

    • 8th Grade Girls - Regis

    • 8th Grade Girls - Future Titans

    • -8th Grade Boys - Vikings

    • 8th Grade Boys - Regis

  • OAB 12/4-12/5

    • 5th Grade Girls - Sheldon Irish, Silverton

    • 5th Grade Boys - Sprague Jr. Olys, Future Titans

    • 6th Grade Girls - Dallas, Regis

    • 6th Grade Boys - South Salem Saxons, West Albany Bulldogs​, Woodburn, Canby

    • 7th Grade Girls - Cleveland Warriors

    • 7th Grade Boys - Canby Cougars, South Albany Redhawks, Cascade, Creswell

    • 8th Grade Girls - Amity Warriors, Future Titans, Cascade, Amity

    • 8th Grade Boys - Future Titans, Pleasant Hill, Cascade, West Salem DNA

  • Century Tip-Off Tournament (Boys)

    • 5th Grade - Mountainside Gold, Westview​

    • 6th Grade - Thurston, Newberg

    • 7th Grade Gold - Beaverton Orange, Scappoose

    • 7th Grade Silver - Liberty, Glencoe

    • 8th Grade Gold - Tigard, Beaverton Orange

    • 8th Grade Silver - Liberty, Mountainside

  • OAB 12/11-12/12 Mid-Willamette Challenge

    • 5th Grade Boys - Pleasant Hill, Future Foxes, Trinity Lutheran

    • 5th Grade Girls - Lady Saxons

    • 6th Grade Boys - Thurston, Marshfield Heat, Pioneer Elite

    • 6th Grade Girls - Dallas, Lady Saxons

    • 7th Grade Girls - Sherwood, Future Lady Foxes, Albany Wildcats

    • 7th Grade Boys - Central, Marist, La Pine, Future Spartans

    • 8th Grade Girls - Oregon City, Springfield, Amity

    • 8th Grade Boys - Sheldon Irish, Cascade, McMinnville, Thurston, Sheldon

  • Capital City Showcase

    • 5th Grade Girls - Wilsonville, McMinnville, Woodburn, Scappoose​

    • 5th Grade Boys Silver - Hermiston, HV Prep, Wolverines, Wilsonville

    • 5th Grade Boys Gold - HV Prep, Wilsonville, JR Olys

    • 6th Grade Girls - Redmond Panthers, Hermiston, West Salem

    • 6th Grade Boys Silver - Beaverton, Cascade, Woodburn

    • 6th Grade Boys Gold - West Linn, McNary Celts

    • 7th Grade Girls - Philomath Warriors, Cascade Cougars, Wilsonville

    • 7th Grade Boys Silver - Woodburn, Beaverton, Wilsonville

    • 7th Grade Boys Gold - HV Prep, Scappoose, Wilsonville, Canby, Beaverton, West Linn

    • 8th Grade Boys Silver - HV Prep, West Salem, Beaverton

    • 8th Grade Boys Gold - Canby, OC Pioneers, Beaverton, Future Vikings

    • 8th Grade Girls - Future Titans, Casacde, Forest Grove, Wilsonville

  • Jingle Jam​ Dec. 18/19th

    • 5th Grade Boys Gold  - HV Prep, West Linn, Camas, High Five Hoops​

    • 5th Grade Boys Silver - HV Prep

    • 5th Grade Girls - Team Flight, Future Lady Foxes, 

    • 6th Grade Boys - Camas, Future Foxes

    • 6th Grade Boys Silver - Newport Junior Cubs, Woodburn

    • 6th Grade Girls - Clutch Red, West Salem Green

    • 7th Grade Boys Gold - HV Prep, Wilsonville

    • 7th Grade Boys Silver - HV Prep, Chargers, Mt. Angel, HV Prep (Olag)

    • 7th Grade Girls - Future Lady Foxes, Albany Wildcats

    • 8th Grade Boys Gold - West Linn, West Salem DNA

    • 8th Grade Boys Silver - Future Vikings, LCL, Pleasant Hill, Future Foxes

    • 8th Grade Girls - Camas, JR Olys

  • Rumble in the Woods Dec. 18/19th​

    • 5th Grade Boys Gold - Sherwood, Tualatin​

    • 5th Grade Boys Silver - Banks, West Linn

    • 6th Grade Boys Gold - West Linn, Sherwood

    • 6th Grade Boys Silver - West Linn, Oregon City

    • 7th Grade Boys Gold - West Linn, Tualatin

    • 7th Grade Boys Silver - Tualatin, Beaverton

    • 8th Grade Boys Gold - Sherwood, Beaverton

    • 8th Grade Boys Silver - Valley Catholic, Mountainside

  • New Year's Ball Jan. 8th - Jan. 9th​​

    • 5th/6th Grade Girls - Future Foxes, Marist

    • 6th Grade Girls - Future Celts, Regis Rams, South Salem

    • 7th Grade Girls - Future Foxes

    • 8th Grade Girls Gold - Hot Shots, Regis Rams, Springfield

    • 8th Grade Girls Silver - Future Raiders, JR Olys, Philomath

    • 5th Grade Boys  - Pleasant Hill, High Five Hoops (St. Paul)

    • 6th Grade Boys Gold - West Linn, HV Prep Lopez, Marist Spartans

    • 6th Grade Boys Silver - Newport, HV Prep (Weber), Dragons

    • 7th Grade Boys Gold - Cascade, Central, Creswell

    • 7th Grade Boys Silver - Molalla, Philomath, Triple Threat

    • 8th Grade Boys Gold - Sheldon, Future Celts, Future Vikings Black,

    • 8th Grade Boys Silver - Pleasant Hill, Cascade, HV Prep

  • EOT Jan 8th - 9th​

    • 5th Grade Boys - Sherwood, Oregon City​

    • 8th Grade Boys -  Regis, Barlow

    • 5th Grade Girls  - Dallas, Sherwood

    • 6th Grade Girls - Tigard, Astoria

    • 7th Grade Girls - Oregon City

  • Sherwood Ruff and Ready Jan 15th-16th​

    • 5th Grade Girls - Sherwood​, Forest Grove

    • 6th Grade Girls - Tigard, Mountainside

    • 7th Grade Girls - West Linn, Sherwood

    • 8th Grade Girls - Sherwood, Tiger TCh

  • Energy Hoops Classic Redmond Jan 15th-16th​

    • 5th Grade Boys Gold - HV Prep, Crane​

    • 6th Grade Boys Gold - Summit, Lobos, KBC

    • 6th Grade Boys Silver - Cascade Christian, Bend

    • 6th Grade Girls - Cougar Elite, Caldera

    • 7th Grade Boys Gold - Cascade Christian, Caldera Prep, Trinity Lutheran

    • 7th Grade Girls - Clutch Red, Crane

    • 8th Grade Boys - Summit, Churchill, Crook County

    • 8th Grade Girls - Kennewick, Clutch

  • MLK Classic Jan 17th-18th​

    • 5th Grade Girls - Future Foxes

    • 6th Grade Girls - Future Celts

    • 7th Grade Girls - Philomath, Future Foxes

    • 8th Grade Girls Gold - Future Titans, Oregon City

    • 8th Grade Girls Silver - Future Celts, Wilsonville, Future Foxes

    • 5th Grade Boys Gold  - Sherwood, Underground, Junior Olys

    • 5th Grade Boys Silver - Cagers, HV Prep, West Linn

    • 6th Grade Boys Gold - Future Celts, Red Scorpions, Sherwood

    • 6th Grade Boys Silver - Might Cougars, West Linn, Beaverton, Woodburn, Gladstone, Oregon City

    • 7th Grade Boys Gold - NW Legends, West Linn, Mountainside

    • 7th Grade Boys Silver - Woodburn, West Albany, Future Spartans

    • 8th Grade Boys Gold - Gresham, Southridge, Sherwood

    • 8th Grade Boys Silver - Pleasant Hill, Cascade, Lake Oswego

  • MLK Monday Quick Qualifier​

    • 5th Grade Boys - Mountainside 5th Grade Black​

    • 6th Grade Boys - Barlow, Red Scorpions

    • 7th Grade Boys - Roseburg (Black)

    • 8th Grade Boys - NW Legends (7th)

    • 6th Grade Girls - Mountainside Mavericks

    • 7th Grade Girls - Future Lady Foxes

    • 8th Grade Girls - Oregon City 2027/2028

  • Seaside Jan 15-16th

    • 5th Grade Boys - Forest Grove, Banks​

    • 6th Grade Boys Gold - HV Prep, Lakeridge

    • 7th Grade Boys - HV Prep, Tualatin

    • 8th Grade Boys Gold - MAC, Wilsonville

    • 8th Grade Boys Silver - Glencoe, Riptide

    • 6th Grade Girls - Undrgrnd, Riptide

    • 7th Grade Girls - Cascade, Lady Mooks, Tillamook, Astoria

    • 8th Grade Girls - Lady Mooks, Baker

  • Seaside Jan 22-23​

    • 6th Grade Boys - Westview, Riptide​

    • 7th Grade Boys - Westview, Tillamook

    • 8th Grade Boys - Neah Kah Nie

    • 6th Grade Girls - Mountainside, Lake Oswego Navy

    • 7th Grade Girls - Banks

    • 8th Grade Girls - Cascade, Lady Mooks

  • Winter Freeze - Jan 22-23​

    • 5th Grade Girls - Cascade, Albany

    • 6th Grade Girls - Clutch, West Linn

    • 7th/8th Grade Girls - MV Lady Cougs, Springfield Millers

    • 5th Grade Boys Gold - HV Prep, West Linn

    • 5th Grade Boys Silver - Pleasant Hill, Sherwood

    • 6th Grade Boys Gold - Marist, Sunset

    • 6th Grade Boys Silver -  Cagers, Might Cougars

    • 7th Grade Boys Gold - Grants Pass Blue

    • 7th Grade Boys Silver -  Creswell ZAGs

    • 8th Grade Boys Gold1 - Three Peaks, South Albany

    • 8th Grade Boys GoldA - Fly Select, West Salem DNA, West Linn

    • 8th Grade Boys Silver - West Linn - Mittelstrass, Spartans

  • Winter Hoopfest - Jan 29th - 30th​

    • 5th Grade Girls - Oregon City, Future Lady Foxes

    • 6th Grade Girls - Future Celts, Clutch

    • 7th Grade Girls - Future Lady Foxes, Cascade 

    • 8th Grade Girls Gold  - Future Titans, Oregon City 2027

    • 8th Grade Girls Silver -Future Foxes, Springfield

    • 5th Grade Boys Gold - Junior Olys, West Linn

    • 5th Grade Boys Silver - Future Foxes, Bulldogs

    • 6th Grade Boys Gold - Future Celts, Clutch

    • 6th Grade Boys Silver -  Dallas, Newport

    • 7th Grade Boys Gold - Wilsonville, Future Redhawks

    • 7th Grade Boys Silver -  Shooters Academy, Cascade Elite

    • 8th Grade Boys Gold - Future Vikings, Future Celts

    • 8th Grade Boys Silver - Future Foxes, Springfield

  • Seaside Jan 29-30th

    • 5th Grade Boys - West Linn, Lakeridge

    • 6th Grade Boys - Red Scorpions, Sherwood

    • 7th Grade Boys - Portland Bulldogs, Oregon City

    • 8th Grade Boys - West Linn, Mountainside

    • 6th Grade Girls - West Linn, Sherwood

    • 8th Grade girls - Tigard, Regis

  • Ice Cold Challenge 2/5-2/6​

    • 5th Grade Girls - Team Flight, Future Lady Foxes

    • 6th Grade Girls Gold - Future Celts, Dallas Dragons

    • 6th Grade Girls Silver - Albany, Brookings - Harbor

    • 7th Grade Girls - Oregon City 7A

    • 8th Grade Girls Gold  - Oregon City 8A

    • 8th Grade Girls Silver - Philomath Valley Tropics, Philomath

    • 5th Grade Boys Gold - North Bend, Dallas Dragons

    • 5th Grade Boys Silver - Pleasant Hill

    • 6th Grade Boys Gold - Future Celts, Sherwood

    • 6th Grade Boys Silver -  West Linn (Price), Mighty Cougars

    • 6th Grade Boys Silver -  Warriors, West Salem Silver

    • 7th Grade Boys Gold - Lights Out, Tualatin

    • 7th Grade Boys Silver -  Woodburn, Redhawks Black

    • 8th Grade Boys Gold - Future Celts, Rams

    • 8th Grade Boys Silver - Splash, Pleasant Hill

  • SuperBowl Saturday Quick Qualifier​

    • 5th Grade Boys

      • ​Future Foxes

      • West Salem Green

      • Future South

      • Junior Olys

    • 5th Grade Girls

      • Future Foxes

    • 6th Grade Boys Gold

      • Thurston

      • Marist Spartans

      • Future Raiders

      • Tigers

    • 6th Grade Boys Silver

      • Mules

      • Woodburn

      • Dallas

    • 6th Grade Girls Gold

      • Dallas

      • North Eugene

    • ​6th Grade Girls Silver

      • Wilsonville

      • Thurston Lady Colts

    • 7th Grade Boys Gold

      • Tigard

      • OC Pioneers

      • Woodburn

      • Wilsonville

    • 7th Grade Boys Silver

      • Mountainside

      • Milwaukee

      • Valley Catholic

    • 7th Grade Girls Gold

      • Upper Left Legion

    • 7th Grade Girls Silver

      • Cascade

      • Willamina

    • 8th Grade Boys Gold

      • Sheldon Irish

      • OC Pionner

      • Barlow

      • Mavs Black

    • 8th Grade Boys Silver

      • LCL

      • Sherwood Anderson

      • Spartans

      • Molalla (McGinness)

      • Sheldon Irish

      • Roseburg

    • 8th Grade Girls Gold

      • Clutch

      • Wilsonville

    • 8th Grade Girls Silver

      • Emira Falcons

      • Junior Saxons